Billedgalleri
Akvarel, Jack Lundsdal, Kalundborg
Varebeskrivelse
Akvarel, Jack Lundsdal, Kalundborg, motiv: Andet, stil: Miniature, b: 24,0 h: 23,7, Jack Lundsdal (1936-2022) - Akvarel maleri i træramme
Mål: 23,7 cm x 24,0 cm
Jack blev født i 1936 og flyttede til USA med sine forældre og sin søster Daisy i 1948. Han studerede på American Academy of Art, Chicago og modtog et stipendium til Los Angeles Art Center og studerede yderligere ved Chouinard Art Institute, Los Angeles.
Jack Lundsdal flyttede tilbage til Danmark i 1966 med sin svenske hustru Gudrun og deres to drenge, Lars og Olof, til det naturskønne Røsnæs ved Kalundborg. Jack indrettede her sit atelier med udsigt over Røsnæs’ smukke randmoræne og Kalundborg Fjord. Han etablerede sig under kunstnernavnet Jackél og overlevede som lokal kunstner med sit livsværk, fordi han kom med noget, ingen før havde set i Danmark.
Lundsdals malemetode var i sig selv kortvarig og intens, men han brugte lang tid på kritisk efterbehandling. Struktur, bløde former og farverne ultramarin blå, cadmium gul og glinsende grønne farver får hans billeder til at virke lette og luftige og er kendetegnende for hans kunst.
Jack Lundsdal var en meget produktiv kunster og arbejdede både som billedkunstner, skulptør, maler og grafiker. Jacks kunst hænger både lokalt i Kalundborg og i resten af verden. Han havde sin første separatudstilling på Duncan Art Institute i 1959, da han var 23 år gammel, og har udstillet både i U.S.A., Skandinavien, Europa og Den Frie i København.
Jack blev inspireret af begivenheder, der foregik i verden, og det nære liv, der blev levet omkring ham. Jack levede for kunsten. Han gav til andre gennem sin kunst og underviste i mange år sammen med sin hustru Gudrun i Kunstnerværkstedet og var hele sit liv aktiv i udviklingen af lokalområdet i Kalundborg Kommune.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 27.11.2024 kl. 21:38 ・ Annonce-ID: 2023566