Billedgalleri
(1/4)
Sivas - Kelim - 220 cm - 61 cm - Tyrkiske Sivas Kelim
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Model Sivas, håndvævet uld løber fra Türkiye, 220 × 61 cm, flerfarvet, fra sene 20. århundrede, i rimelig stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sivas løberkilim fra midten af det 20. århundrede – håndvoven uld – 220 cm × 61 cm
Sivas-løberkilim, håndvoven i det centrale Anatolien. Kendt for sin lange form og praktiske anvendelse i gange, har denne løber et harmonisk geometrisk design med traditionelle motiver tilpasset en mere moderne æstetik.
Begge kilims er fremstillet af uld af høj kvalitet og giver holdbarhed, varme og tidløs dekorativ appel — perfekt til moderne, rustikke eller boheme-interiører.
Fremstillet af 100% håndspundet uld, har dette stykke en blød tekstur og et minimalistisk, naturligt design, der passer perfekt i moderne eller boheme-interiører.
Ca. 40–50 år gammel, afspejler dette kilim autentisk anatolisk håndværk og tidløs
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20216692 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 5.4.2026 kl. 06:58 |