Billedgalleri
Rejseholdets historie
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
I Rejseholdets historie fortælles den dramatiske historie om, hvordan en række uopklarede brandsager fra det 20. århundredes begyndelse førte til oprettelsen af et særligt korps i politiet. Rigspolitichefens Rejseafdeling var en berømt og respekteret enhed, som rykkede ud som assistance til politikredsene uden for København i sager af særlig karakter - sædelighedssager, mord, store bedrageri- og tyverisager samt røveri- og narkotikasager. Rejseholdet blev dannet i 1927 og nedlagt i 2002.
Bogen bygger på Politimuseets udførlige materiale om Rejseholdets arbejde samt på interviews med nøglepersoner, bl.a. tidligere ansatte i afdelingen, herunder chefer, tidligere rigspolitichef, tidligere statsadvokat og forsvarsadvokater. Bogen er skrevet af historiker Frederik Strand og tidligere rejseholdsmand Over Kryger Rasmussen
Bogen er en fødselsdagsgave og sælges, fordi jeg fik 2 af dem, så den er ubrugt og med smudsomslag
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.4.2026 kl. 12:31 ・ Annonce-ID: 20177711





