Billedgalleri
(1/4)
Émaux de Longwy - Christian Leclercq - Vase - Fajance
Til salg3.166 kr.
Beskrivelse
Faience-vasen signeret af Christian Leclercq og hånddekoreret, dateret 1995, med japoniséret polykrom cloisonné blomsterdesign på en dyb turkis bund, fremstillet i Frankrig af Longwy, i fremragende stand nær som ny, dimensioner 9 cm bred, 18 cm høj og 9 cm dyb. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vase med japansk-inspireret dekoration udført og underskrevet af Christian Leclercq, keramiker og meilleur ouvrier de France for den berømte Longwy-fajancefabrik, dateret 1995.
Elegant form med en lang hals og en generøs base. Den præsenterer en japansk-inspireret polykrom blomsterdekoration fint cloisonné på en dyb turkis baggrund, typisk for manufakture's håndværk.
Genstanden er helt hånddekoreret, som det fremgår af mærket under bunden:
“Société des Céramiques d’Art – Émaux d’Art de Longwy – décoré à la main – Leclercq 95”.
Excellent stand nærmest som
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20082009 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.4.2026 kl. 06:26 |