Billedgalleri
Oprør: da danskerne sagde nej til den tyske besætt, Andreas Skov, emne:
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Oprør: da danskerne sagde nej til den tyske besætt, Andreas Skov, emne: historie og samfund, Oprør: da danskerne sagde nej til den tyske besættelsesmagt
Paperback
2006
188 sider
Pæn
Bogen omfatter en række sammenhængende beretninger, fortalt af folk, der tog aktivt del i den serie af strejker, uroligheder, nye sabotager m.m., der fandt sted op til og omkring den 29 AUG 1943 i Danmark under besættelsen. Bogen bygger på interviews, breve, dagbøger, samtidige beretninger og på illegale blade. Begivenhederne på gadeplan bliver koblet sammen med den landspolitiske situation frem til bruddet med samarbejdspolitikken.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.3.2025 kl. 10:01 ・ Annonce-ID: 1998786