Billedgalleri
(1/4)
Ursula van de Bunte - Pollywog
Til salg4.470 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
"Pollywog" er en del af "Jelly"-serien af fotografen Ursula van de Bunte. Det drejer sig om et tryk på Hahnemühle Baryta behandlet med Renaissancewax. Trykket er monteret på aluminium, og størrelsen er 25x25, og det er anden udgave af 25.
Historien om Jelly’erne er en historie af billeder fulde af blidhed, sårbarhed og kvindelighed. Disse håndlavede kreationer består af 90 % vand, ligesom os mennesker. I disse gennemskinnelige former indarbejder fotografen uventede elementer. Ursulas Jelly’er står som symbol på den følsomme sårbarhed, men står også for kvindens blidhed og styrke. De organiske former af de 'tiltrækkende desserter' spejler den naturlige skønhed og aaibaarhed af det feminine legeme. Gennemsigtig og ren, men også uforudsigelig, fordi du ikke ved, hvad der foregår indeni. Ursula arbejder med den nyeste Hasselblad og har sit
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19705180 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 21.3.2026 kl. 05:36 |