Billedgalleri
Brdr. Bjørklund Sølvvedhæng – Dansk Modernisme 1960'erne
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 85 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Køn: Kvinde
Hovedmateriale/sten: Sølv
Andet materiale/sten: Halvædelsten
Fra den københavnske sølvsmedje Brødrene Bjørklund (aktiv 1961-1971). Vedhænget er et ikonisk eksempel på den danske modernistiske bølge, der er i ekstrem høj kurs internationalt.
Design: Organisk ”wire-work” i sølv, der indkapsler en smuk grøn sten (sandsynligvis malakit). Dekoreret med de karakteristiske sølvkugler.
Stempel: Mesterstemplet Brdr. B.
Mid-Century Modern (ca. 1965).
Stand: Fremstår i flot vintage stand med en smuk, naturlig patina, der fremhæver de håndværksmæssige detaljer.
Dette er ikke blot et smykke, men et stykke dansk designhistorie. Lignende eksemplarer handles på internationale platforme som eBay til priser over 4.000 kr.
Der er ikke sølvstemple, men at der mangler et lødighedsstempel (f.eks. ”925S” for sterlingsølv), er ikke usædvanligt for ældre danske smykker, selvom det i dag er et lovkrav for kommercielt salg.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.3.2026 kl. 13:43 ・ Annonce-ID: 19688268