Billedgalleri
(1/4)
Relikvieskrin i træ og metal - Kota - Gabon
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Kota reliquaire af træ og metal fra Gabon, 53 cm høj, 25 cm bred, 4 cm dyb, fra seneste 20. århundrede, i god stand, uden holder. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dekorativ reliquaire i træ og metal fra Kota-folket i Gabon
Kota i træ og metal, stammer fra Kota-folket i Gabon, et ikonisk objekt inden for traditionel afrikansk kunst. Denne genstand kombinerer udsavet træ og metalplader (messing eller kobber), hvilket skaber en subtil kontrast mellem træets varme og metallets glans.
Traditionelt blev Kota-objekter brugt til at beskytte og ære forfædrenes relikvier, hvilket afspejler det dybe bånd mellem de levende og åndernes verden. Disse genstande har en vigtig åndelig og symbolsk betydning og blev opbevaret i hjemmene eller i rituelle steder for at sikre beskyttelse og minder om forfædrene.
Det stiliserede og geometriske design, karakteristisk for
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19622399 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 18.3.2026 kl. 05:14 |