udstillingsskab med perlemorinlæg - Lakeret træ, Perlemor - Japan - Midten af...
Til salg18.625 kr.
Beskrivelse
Originalt midt‑Shôwa‑periode udstillingsskab, sort lakering med røde kanter, rigt udskåret med peonies og løv og omgivet af morfejl i lauv på dørene; dimensioner 136,3 × 91 × 37,6 cm. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et særligt Kamakura'bori 鎌倉彫 (udskåret lak) udstillingsskab med frodig udsmykning.
Afsluttet i sort lak med markante røde kanter, som det typisk ses.
Skabet er udformet med et åbent udstillingsafsnit foroven og et par store hængslede døre forneden, rigt udskåret med snirklede pæoner (botan) og løvverk.
Dørene er indrammet af en kant af glitrende mother-of-pearl 螺鈿 (raden) i indlæg, der viser et diaper-mønster af cirkler og diamantformede blomster. Udstyret med kobber blomsterformede greb, monteret på aflange nøglehulsbeslag.
I bunden er to smalle skuffer, hver med et indhakpanel dekoreret med lakkeret flettet bambus indrammet af en
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.