Billedgalleri
Danskproduceret højbed i jern
Til salg
500 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
B40 H25 L120 cm
Danskproduceret højbed i jern fra zinkbakken.dk, rustfarve som cortenstål.
Højbeddet har en højde på 25 cm, med en godstykkelse på 1,25 mm.
Med et højbed får du:
Længere levetid: Jern er et robust og holdbart materiale, der kan modstå vejrforhold som regn, sne og sollys i lang tid. Har en levetid på 10-15 år.
Dræning: Når du løfter jord og afgrøder op i højden, får du helt automatisk bedre dræning. Dette er vigtigt for at forhindre vandstagnation, der kan skade planterødderne.
Varmeregulering: Jern er en god varmeleder, hvilket betyder, at det kan hjælpe med at regulere jordtemperaturen i højbedet. Dette kan være særligt nyttigt i køligere klimaer, da det kan give planterne en tidligere start om foråret og en længere vækstsæson om efteråret.
Æstetik: Jern højbede har en rustik og tidløs æstetik, der kan tilføje en smuk detalje til din have.
Bedre jordkvalitet: Når du bruger et højbed, kan du fylde det med specielt tilpasset jordblanding, der er rig på næringsstoffer og dræner godt. Dette giver optimale vækstbetingelser for planterne og kan føre til bedre udbytte.
Nem vedligeholdelse: Jern højbede kræver normalt minimal vedligeholdelse. De kræver ikke maling eller lakbehandling som træ og de revner eller deformer ikke over tid.
Få hurtigt gang i haven med højbede i jern, som skaber en flot og naturlig opdeling med masser af muligheder for dyrkning af diverse grønt.
Købt i 2025. Nypris kr. 749
Sælges uden indhold :)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.3.2026 kl. 15:21 ・ Annonce-ID: 19548251