Billedgalleri
(1/4)
Spadserstok - .925 sølv
Til salg820 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Antik gåstav med håndtag i sterling sølv – Hallmarket – 90 cm
Elegant antik gåstav med et smukt grav (engravureret) håndtag i sterling sølv med rigt snirklet acanthus-dekor. Håndtaget har en rundet “svampe”-form, typisk for sene viktorianske og edvardianske herregårdsgåstænger.
Sølvbeslaget er hallmarket, selvom mærkerne er delvist slidte og ikke fuldt læselige. Løve i passants bærer stadig tydeligt præg, hvilket angiver sterling sølv, og London-prøveremærket er også synligt. Magerens mærke ser ud til at læse “E.N.”, tilskrevet Edward Newton, en britisk sølvsmed, der var aktiv i slutningen af det 19. århundrede og det tidlige 20. århundrede, hvis værksted fremstillede sølvmonterede genstande som gåstavshåndtag, paraplyfæstninger og små tilbehør.
skaftet er lavet af et varmt honningfarvet hårdttræ med en attraktiv
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19527362 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 15.3.2026 kl. 05:22 |


