Billedgalleri
ET LANDBOSAMFUND I OPBRUD – SUNDBY MORS 1660-1800, Steen Busck
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Hardback.
Superpænt eksemplar.
Kan sendes eller afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Se også mine andre annoncer.
Udgivet af Forlaget Klim, 2011. 1. udgave, 1. oplag. Bind 2.
I dette bind fortsætter Steen Busck sin indgående undersøgelse af Sundby sogn på Mors i perioden 1660-1800. Med udgangspunkt i et konkret lokalsamfund tegner han et nuanceret billede af de forandringer, der prægede det danske landbosamfund i århundrederne før og under landboreformerne.
Bogen forbinder den store Danmarkshistorie med hverdagslivet i et nordvestjysk sogn og analyserer både økonomiske, sociale og kulturelle strukturer. Gennem et omfattende kildemateriale belyses forholdet mellem bønder, godsejere, familie og lokalsamfund, og læseren får et sjældent detaljeret indblik i, hvordan modernisering og tradition sameksisterede i praksis.
Et solidt og veldokumenteret værk for historisk interesserede, lokalhistorikere og alle med interesse for Danmarks landbohistorie.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.3.2026 kl. 17:20 ・ Annonce-ID: 19306147






