Lalique - Marc Lalique - Lågkrukke - Sylvie - Krystal - Vase til blomsterpinde
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Krystal Lalique Frankrig vase, model Sylvie, tegnet af Marc Lalique i 1956, i art déco-stil, cirka 21 cm høj og 17,5 cm i diameter, i fremragende stand med kun beskedne brugsspor, en aftagelig perforeret rist. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vase "Pique-Fleurs Sylvie" af det berømte Maison Lalique. Det er mere end en simpel genstand; det er et digt af krystal, en ode til renhed og kærlighed.
Skabt i 1956 af Marc Lalique, er denne vase en perfekt illustration af husets kunstneriske overgang, båret af René Lalique’ arv samtidig med, at den åbner sig for en modernitet med enkle linjer. Dens renommé er så stor, at den figurerer centralt i Félix Marcilhacs referenceværk under nummer 969 i hans katalog raisonné, en essentiel reference for samlere og kunstelskere.
Dette mesterværk er et ekte "pique-fleurs", en vase-type specifikt designet til at lette
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.