Billedgalleri
(1/4)
Arman,Pierre Fernandez. 1928-2005. Verdensberømt fransk/amerikansk kunstner
Til salg2.600 kr.
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
ARMAN (1928-2005) er en verdensberømt skulptør, maler og grafiker, repræsenteret på museer over hele verden, bl.a på MOMA New York, The Tate Gallery, London og Centre Pompidou, Paris for nu at nævne nogle af de største. Du kan læse mere om ham på https://www.armanstudio.com/the-artist/biography
Blandt Armans "motiver" i skulptur, maleri og grafik optræder ofte strengeinstrumenter - således også på dette originalserigrafi med violiner. Titlen er "Corps des violons bleus", serigrafi 1987, motivet måler 35,2 x 34 cm på fransk BFK Rives papir 45,8 x 41,2 cm. Det er signeret og nummereret i 200 eksemplarer. Og det er afbildet i farver og beskrevet i den komplette fortegnelse over Armans grafiske værker som # 198.
På bagsidens overkant er der spor efter montering men der er ingen brugsspor efter en indramning på serigrafiets forside.
Yderligere tjenester
Forlaget Cordelia aps
Hellum Byvej 9 9520 Skørping
Sidst redigeret: 5.3.2026 kl. 13:35 ・ Annonce-ID: 19231378



