Billedgalleri
Kirkeugle redekasse
Varebeskrivelse
Kirkeugle redekasse, Kirkeuglen er en truet art og har behov for hjælp hvis den skal overleve i den danske natur.
Hellere en redekasse for meget end en for lidt.
Læs mere i folderen "Kirkeuglen er truet - sådan kan du hjælpe den", hent folderen her https://cms.aalborgzoo.dk/media/kacj0lpa/kirkeugler_folder.pdf.
På hjemmesiden www.tytoalba. dk kan du læse om danske ugler, også om hvor og hvordan deres reder skal hænges op. Foto af kirkeuglen fra tytoalba.dk Klaus Dichmann
Kirkeuglekassen er af 18mm høvlet lærk.
Mål efter Tytoalba.dk
Kassen kan i en vis grad tilpasses dine ønsker, f.eks. hvis den skal hænge ude. Ved godt at det ikke er normalt, men man hvorfor ikke prøve noget nyt.
Lærk har nærmest ubegrænset levetid, hvis det ikke kommer i forbindelse med jord.
Jeg laver alt til fugle, egern, pindsvin og alle de andre dyr i haven og ude i naturen, f.eks. til fodring, reder og bo, samt alt det andet.
Spørg hvis du har brug for noget
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.2.2025 kl. 19:39 ・ Annonce-ID: 1920707