Billedgalleri
(1/4)
Skrivebord 文台 (bundai) - Lakeret træ - Japan - Taishō-perioden (1912-1926)
Til salg10.430 kr.
Beskrivelse
Taishō-periode to-delt lakkeret træ skrivebord 文台 (bundai) fra Japan, med en originalt brændt cypres-opbevaringsboks, mål: 20,6 cm høj, 52,7 cm bred, 33,6 cm dyb, dekoreret med polykrome hiramaki-e og takamaki-e, der viser en scene ved Uji-floden. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget smukt, af høj kvalitet og lakeret træ to-etagers skrivebord 文台 (bundai) med let buede kanter, støttet af fire spredte ben.
Toppen er dekoreret med fint polykromt hiramaki-e 平蒔絵 (lav-relief-design) og takamaki-e 高蒔絵 (højt-relief-design) på en sort bund, der skildrer en bro, der krydser Uji-floden 宇治川 i det sydøstlige Kyôto, omgivet af viltræer 柳 (yanagi). Kadaveren er beskyttet af stenfyldte kurve, og ved siden af drejer et vandhjul i strømmen.
Over denne scene ses nogle gennemsigtige skyer med tykke gyldne firkanter og rektangler.
Den vilde flod fortsætter på etagen nedenunder
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19164343 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 3.3.2026 kl. 05:08 |