Billedgalleri
(1/4)
Philippe Berthier - Gaffel (5) - Sølv, Forsølvet
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Exquisit sæt af fem (5) antikke franske dessert-/frugtgafler, udformet af den berømte parisiske sølvskærer Philippe Berthier i slutningen af 1800-tallet.
• Stil: Elegant Louis XV / Belle Époque-design.
• Håndtagets dekoration: Indeholder et sofistikeret "Guilloché" (maskinstansning) mønster med et dekorativt ovalt cartouche ved enden, typisk for førsteklasses fransk bordservice.
• Form: 3-tandede gafler, specielt designet til servering af desserter, bagværk eller frugt.
Patina: Har en rig, naturlig mørk patina, der fremhæver define detaljer i graveringen (kan poleres til højglans, hvis ønsket).
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 19097903 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.3.2026 kl. 06:30 |

