Billedgalleri
(1/6)
Debon Roadster 300 - Cargotrailer med multirampe - 750 kg
Til salg49.995 kr.
Beskrivelse
Mange muligheder med en Debon Roadster 300
Med en cargotrailer fra Debon har du uanede anvendelsesmuligheder. Den aerodynamiske front er helstøbt med taget i glasfiber, hvilket giver en optimal køreoplevelse.
Samtidig er cargotraileren på alle måder brugervenlig og slidstærk - der er virkelig tænkt på slutbrugeren i udviklingen af Debon Roadster 300.
Stærk multirampe til udvidet anvendelse
Blandt andet kan du bruge den solide multirampe på traileren både som dør og som rampe, hvilket giver dig stor fleksibilitet under anvendelsen.
Bruger du den stærke rampe som decideret læsserampe, kan du med lethed trille alt med hjul ombord til fragt i traileren, f.eks. maskiner, knallerter og motorcykler, og ting på f.eks. en palleløfter.
Bruger du multirampen som sidehængt dør, kan du få åbnet traileren fuldt og helt og dermed give adgang til læsning med en gaffeltruck, idet man så har adgang til trailerrummet helt fra kanten.
Begge funktioner er praktiske egenskaber, som såvel professionelle som private vil have stor glæde af.
God affjedring
Denne cargotrailer fra Debon har det meget efterspurgte Pullman 2 Performance-affjedringssystem, der sikrer ekstra stabil og behagelig kørsel med traileren. Læssehøjden er blevet sænket med 10 cm. og hvert hjul har sin egen spiralfjeder og støddæmper, hvilket resulterer i maksimal absorbering af trailerens bevægelser.
Nedenfor kan du se en video med systemet i brug i en hestetrailer:
Du har mulighed for at vælge cargotraileren i forskellige farvekombinationer:
- Taget i glasfiber kan vælges i 3 farver: hvid, lys grå eller mørke grå
- Siderne i komposit kan vælges i 2 farver: hvid eller sort.
- Tilvælges siderne i aluminium, kan der vælges 5 farver: hvid, lys grå, mørkegrå, sort eller rød.
Standardfarven er hvid, og ved valg af en af de andre farver er der en merpris på 2000 kr. inkl. moms (OBS: der kan være længere leveringstid ved valg af specialfarver).
Derudover er der også mulighed for at tilvælge aluminiumssider, sandwichsider + luge i siden, samt en dør i siden for en beskeden merpris.
Følgende er standardudstyr på Debon Roadster 300:
- Enkeltaksel med bremse 750 kg
- Stærk V-trækstang
- Plastcoatede krydsfinér-sider
- Tag og front i én solid glasfiber-del
- Automatisk næsehjul
- Stødsikre ABS-skærme
- Multirampe i aluminium
- Beskyttede lygter
- 2 støtteben
- Skridsikker gulv
- Indvendigt lys
- 4 surringsbeslag
- Udvendig håndtag
- Støddæmpere
Traileren er vist med ekstraudstyr. Sidedør og salgsklap skal tilkøbesBemærk, det indvendige længdemål er taget på det længste punkt i midten af traileren, og der fragår derved nogle centimeter i fronten af traileren ude ved siderne da fronten er buet.
Har du spørgsmål...
Har du spørgsmål eller brug for yderligere information om traileren eller andre produkter, er du altid velkommen til at kontakte os på info@prof-shoppen.dk eller på telefon +45 28 49 09 09.
Vi står til enhver tid klar med gode råd og vejledning, så du kan blive hjulpet godt videre.
Ikke helt de specifikationer, du søgte? Se hele udvalget her!
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18989703 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 25.2.2026 kl. 13:32 |