Usædvanlig japansk boksbøg netsuke – Kappa i knæende position, der observerer...
Til salg2.980 kr.
Beskrivelse
Usædvanlig japansk netsuke af boxwood med en kappa i knæstilling, der observerer en frø under et lotusblad; Meiji-perioden (sen-Edo–start-Meiji), uindskrevet, 3,8 cm lang, 2,5 cm bred og 2 cm høj, i fremragende stand, provenance privat samling, synligt himotoshi-hul under basen. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Beskrivelse:
Charmerende japanske netsuke udskåret af boxwood, med en Kappa, den mytiske vandlevende yokai, der crouser nysgerrigt og kigger under et stort lotusblad på en lille frø, der gemmer sig under. Den kompakte scene er fuld af charme og humor, udført med omhu og udtryksfuld bevægelse.
Selv om den ikke er underskrevet, afspejler stykket stilistiske træk fra sene Edo til tidlige Meiji-netsu-ker, særligt i gengivelsen af Kappas ansigtstræk, de naturalistiske folder i lotusbladet og den varme patina i træet.
Motivet — en Kappa i en legende
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.