Billedgalleri
Tintin modelbil skala 1:43 “Mitsuhiratos Limousine”
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 17 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Tintin modelbil baseret på forskellige bilmodeller fra 1930’erne. Original blå æske med vitrine og ægthedscertifikat.
Ubrudt og som ny.
Fra albummet “Den blå lotus” fra 1946 på side 20, rude d2.
Mitsuhirato og hans håndlangere sidder i bilen, mens Tintin klamrer sig bag på bilens kofanger og holder fast i reservedækket.
“Den blå lotus” blev første gang offentliggjort 1934-1935 som føljeton i sort/hvid i den Belgiske avis “Le Vingtieme Siecles” børnetillæg, “Le Petit Vingtieme”. Den oprindelige historie om Tintins jagt på opiumssmuglerne blev første gang udgivet i 1936. Den udkom første gang på dansk i 1974, baseret på Hergés oprindelige udgave fra 1946, og blev bragt som føljeton i dagbladet “Politikken” i 1964-1965.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.2.2026 kl. 18:31 ・ Annonce-ID: 18946038
