Billedgalleri
LITOGRAFI, Berit Heggenhougen-Jensen, motiv: KRANIE / SKULL
Varebeskrivelse
LITOGRAFI, Berit Heggenhougen-Jensen, motiv: KRANIE / SKULL, b: 75 h: 100, Nu har jeg kun to tryk tilbage begge E.A: . Stort og dramatisk litografi af Berit Heggenhougen-Jensen med nyt passepartout og eventuelt med ramme. Trykket er lavet specielt til B&W's kunstklub så der findes ikke mange af dem ..det er signeret EA (epreuve artiste) og selvfølgelig med signatur af Berit Jensen 85 (selvom det ser ud som 81 ..men det kan ikke passe).
Berit Jensen var en central kunstner i formuleringen af det såkaldt vilde maleri, der herhjemme fik sit gennembrud på udstillingen KNIVEN PÅ HOVEDET 1982. Som sine kolleger var hun akademielev med udgangspunkt i konceptkunst, hvis principper overførtes til maleriet med stærk inspiration fra især tysk heftigt maleri. Hendes oeuvre, der har gennemgået flere faser i arbejdet med maleri, objekt, installation, foto og video, er kendetegnet ved, at kunstneren i serier af værker undersøger en bestemt problematik. Karakteristisk er en demontering af konventionel billeddannelse og billedforestilling i et spil med ord, materialer og referencer til privatsfæren, samfundet eller kunsthistorien.
https://www.kulturarv.dk/kid/VisWeilbach.do?kunstnerId=204&wsektion=alle
Som sagt er er kun 2 tryk tilbage et i ramme og et med et medfølgende passepartout som dog kun vil fungere i ramme pga størrelsen. Prisen er den samme med ell uden ramme ..rammen er blot en IKEA ramme ikke noget særligt. Billedet fortjener nok noget bedre og mere stabilt. Det er ikke en tosset antagelse at der kun findes disse to tryk til salg. Jeg tror ikke det har været en stor serie ..mit gæt er at de har været vanskelige at trykke.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.6.2025 kl. 18:25 ・ Annonce-ID: 1893595