Billedgalleri
(1/4)
José Nicolas (1956) - Marché de N'Djamena 1984
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
José Nicolas er en fransk fotograf, hvis arbejde befinder sig mellem dokumentarisk fotografi og personlig skrivning. Efter flere års reportage udvikler han en refleksion over billedet, erindringen og blikket, med særlig opmærksomhed rettet mod arkivet, bogen og sølvgelatinefotografiet. Han er blandt andet forfatter til On est ce que l’on regarde, et værk realiseret efter en udmærkelse fra SAIF, og leder i dag et fotografigalleri i Paris.
Tchad 1984, N'Djamena, det centralt marked
Digitalt tryk
Format 17 x 24, passepartout 21 x 30
Signeret og nummereret
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18850054 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 21.2.2026 kl. 05:52 |