
Billedgalleri
Erik Christian Sørensen, Scenografisk tegning (1946)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 25 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
* Denne vare kan pakkes og sendes forsvarligt som pakke (fragt 45,-)
Personlig tegning fra tegneren: Erik Christian Sørensen (1922–2011)
- julegave til Cai M. Woel 1946
Motiv:
Dekoration 1ste akt af Parasitterne"
Dette er ikke blot et landskab, men en scenografisk skitse.
arasitterne er et af den danske dramatiker Carl Erik Soyas mest berømte skuespil
(uropført i 1929).
Tegningen forestiller Erik Christian Sørensens forslag eller vision for, hvordan scenen skulle se ud i 1. akt af dette stykke. Det forklarer de sorte konturstreger og det lidt "flade" perspektiv, som er typisk for teaterdekorationer.
Erik Christian Sørensen.var en af de mest markante skikkelser i moderne dansk arkitektur og professor ved Kunstakademiet. Han er blandt andet kendt for Vikingeskibshallen i Roskilde.
Forbindelsen til Cai M. Woel: Det giver perfekt mening, at en ung, lovende arkitekt som Erik Christian Sørensen i 1946 har givet en hilsen til forfatteren og forlæggeren Cai M. Woel.
Hilsnen: Teksten "fra Agnes og C. E." er en julehilsen fra Erik Christian Sørensen og hans hustru Agnes
Mål
Brede 21/29cm
Højde 14/22cm
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.3.2026 kl. 15:41 ・ Annonce-ID: 18803219




