Billedgalleri
(1/4)
Philibert de L’Orme - Premier Tome de l’Architecture - 1567
Til salg67.050 kr.
Beskrivelse
Premier Tome de l’Architecture, første udgave 1567 af Philibert de L’Orme, originalt på fransk, læderbinding, 592 sider, 205 træsnit. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Første fuldstændige udgave af Dell'Orme: mellem arkitektur, magt og national identitet
Udgivet i Paris i 1567 hos Frédéric Morel, Le Premier tome de l’Architecture af Philibert de L’Orme udgør den første fuldstændige udgave og den eneste, der nåede at se dagens lys i forfatterens levetid, af det mest ambitiøse arkitektoniske værk fra den franske Renaissance. Selvom titlen angiver en „første bind“, kom de følgende bind aldrig til udgivelse.
En meget smuk kopi, original indbinding, i folio - COLLECTOR'S COPY
Udformet som starten på et omfattende encyklopædisk projekt, som aldrig blev fuldført, udgør disse sider et sandt teoretisk og politisk manifest for den franske nationale arkitektur. Rig på
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18637075 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 14.2.2026 kl. 06:06 |