Billedgalleri
(1/4)
Vishnu - Bronze - Indien - det 15. og 16. århundrede
Til salg2.608 kr.
Beskrivelse
Bronze Vishnu-s statue fra Indien, dateret 15.–16. århundrede, mål 4 × 8,5 × 3 cm, tilstand Acceptabel med en manglende hånd. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bronze af en strålende gylden farve, hvor Vishnu ses med sin kølle (gada), conchsneglen (shankha), mudraen frygtløshed, og i den hånd, der mangler, ville han have båret diskusen (chakra). Figuren af kosmisk type med meget lige ben og meget gennemførte proportioner minder om middelalderskulpturerne, der findes i jainistiske og hinduiske templer i Rajasthan og Gujarat i perioden fra det 14. til det 16. århundrede. Bronzen har noget slid på grund af pujaer i bestemte områder, men generelt er den i perfekt stand, undtagen en hånd, som er gået tabt.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18457757 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.2.2026 kl. 05:36 |