Billedgalleri
(1/4)
Kina – porcelæns vase med dekoration – Chenghua crackle-stil – det 19. og 20....
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Porcelænsvase fra Kina i Chenghua crackle-stil fra slutningen af 1800-tallet/ begyndelsen af 1900-tallet, 22 cm høj og 9 cm bred, vejer 705 g, håndmalet med en figurscene af en lærd i traditionelt tøj omgivet af landskabs- og plante motiver, blå under glasur dekoration på sprækket glasur, med dekorative sidehåndtag og et repareret håndtag, indvendig glasur, bund med segl der angiver Chenghua-stil men ikke kejserlig oprindelse, fra privat samling. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et porcelænsvase fra skiftet mellem det 19. og 20. århundrede i en slank, klassisk form, dekoreret med en håndmalet figurscene, der viser en lærd mand i traditionel dragt, som holder en stok, omgivet af landskabs- og plante motiver.
Dekoration udført i teknikken underglaze blue (kobolt underglasur) på en lys baggrund med et tydeligt, naturligt netværk af sprækker i glasuren af crackle-typen,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18419981 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 7.2.2026 kl. 05:14 |
