Fiks færdig
Billedgalleri
(1/3)
Seertal og webtrafik af Rasmus Helles (Bog)
Til salg49 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.
Tv og internet har en central plads i danskernes medieforbrug, men forbruget varierer afhængig af målgrupper, genrer og typer af indhold. Med kvantitative målinger af seertal og webtrafik kan vi få et detaljeret indblik i, hvordan danskernes medieforbrug er sammensat.
Denne bog giver en praktisk indføring i de to vigtigste, danske analyseredskaber: TNS Gallups TV-Meter og Gemius' webtrafikmåling. Bogen introducerer til en række centrale begreber som rating, frekvens og dækning, ligesom spørgsmål om fejlkilder og statistisk usikkerhed behandles.
Gennem eksemplariske analyser demonstrerer Stig Hjarvard og Rasmus Helles, hvordan man kan foretage sine egne analyser af danskernes tv-sening og besøg på websider. Bogen er rigt illustreret.
Titel: Seertal og webtrafik
Forfatter: Rasmus Helles
Forlag: Samfundslitteratur
Udgivelsesår: 2014
Sider: 135
Sprog: Dansk
Vi sender til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente den efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om varen stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se den der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugt på. Vi har alle vores sælgeres ting på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine ting - og du kan samle flere ting på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18401342 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.2.2026 kl. 10:38 |




