Billedgalleri
(1/4)
Mithé Espelt (1923-2020) - Håndspejl- Sjælden taske-spejl med fugledekoration...
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Sjælden cirkulært keramik-bagdæksel-spejl af Mithé Espelt (ca. 1960) med kongeblåt emalje baggrund og to stiliserede hvide/porselænsfugle, gulleret craquelé perle og ægte guldrand, bagsiden dækket af grøn filt, i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Fremragende og sjældent lomme-spejl af Mithé Espelt (1923-2020), en ikonisk keramiker fra det sydlige Frankrig i midten af det 20. århundrede, kendt for sine poetiske og puristiske kreationer.
Dette cirkulære spejl af emaljeret keramik har et raffineret mønster med to stiliserede fugle i bløde nuancer (hvid og lyserød) på en dyb kongelig blå baggrund. Det er prydet med en perle i guldfarvet krakelering, et karakteristisk træk ved kunstnerens arbejde.
Bagkanten er dækket af en oprindeligt grøn filt, der beviser dens ægthed.
Det er en sjælden model, skabt omkring 1960, i meget god stand, ingen
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18252939 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.2.2026 kl. 06:26 |