Billedgalleri
(1/4)
Teaterkikkert - 2341/61,5 Busch - 1850-1900 - Tyskland - Emil Busch
Til salg1.192 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Oplev charmen fra svundne tider med dette antikke operaglas, fremstillet af kvalitetsmessing og ædel perlemor. Dette sjældne samlerstykke stammer fra Tyskland og repræsenterer en æra, hvor kunsthåndværk og præcision var i fokus. Perfekt til entusiaster af antikviteter og teknik, passer det problemfrit ind i enhver samling af Photographica og andre kunstgenstande. Et eksklusivt udstillingsstykke, der bringer både historisk flair og elegant design ind i dit rum.
Sjældenhed!
Operaglas fra firmaet Emil Busch, Rathenow! Omkring 1860.
Biedermeier-historisme.
Emil Busch (født 6. august 1820 i Berlin; død 1. april 1888 i Rathenow) var en tysk industriel inden for finmekanik og optik. Han var med til at opfinde vidvinkelobjektivet.
1868 blev Busch af kongen hædret for sine fortjenester og udnævnt til Kongelig Kommerzienråd.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18185675 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 30.1.2026 kl. 05:38 |


