Billedgalleri
WEDGWOOD, bog keramik
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 17 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dette er stadig den KLASSISKE bog om Wedgwood. Denne udgave blev udgivet i 1966 af forfatteren Wolf Mankowitz.
Den originale førsteudgave var fra 1953.
284 sider med 8 farvebilleder og 116 sort/hvide billeder.
Bogen er en smuk og autoritativ tekst om Josiah Wedgwoods og hans efterfølgeres verdensberømte keramik.
Den viser et fuldt repræsentativt udvalg af produkterne fra Wedgwood-fabrikken mellem 1754 og 1876. Denne bog indeholder tegninger af de smukke cremeformede lertøjsformer graveret af William Blake og dækker sort basalt og blå jaspis i detaljer.
Bogen viser jaspislystager, jaspis-testel, jaspis-urtepotter, jaspis-dyr og jaspis-vaser.
Bogen fokuserer også på de tidligste produkter, herunder ananas og blomkål, og de farvede glasurer, der blev udviklet i løbet af Wedgwoods første fem år som mesterkeramik. Disse sjældne og smukke stykker ignoreres ofte af SAMLERE, fordi de sjældent er mærket og er så tæt beslægtet med traditionel Staffordshire-keramik.
Der er et fremragende afsnit om Queensware og gode forklaringer af de metoder, der anvendes i Wedgwoods keramikproduktion.
Dette var den første bog, der dækkede Wedgwood så detaljeret, fra Wedgwood-varer fra Whieldon Wedgwood-partnerskabet i 1750'erne til Emilie Lessore i 1860-1870'erne.
Der er fantastiske reproduktioner af tidlige Wedgwood-kataloger (fra 1774 og 1817), som vil hjælpe med identifikation. En Amazon-læser siger, at tegningerne og kataloggenoptrykkene er så nyttige, at bogen er det værd alene for disse.
Det er en bog, du vil have glæde af i mange år fremover.
Selve bogen er indbundet i blåt stof (se billede 19) og i meget god stand bortset fra orange pletter på side 2 (se billede 20).
Der er ingen markeringer eller inskriptioner på nogen af siderne.
Smudsomslaget er i acceptabel stand, men med nogle rifter i hjørnerne (se billede 1 og 2).
Selv med smudsomslaget af dårlig kvalitet er dette en fantastisk bog for enhver Wedgwood-samler til en god pris.
Det er en stor bog, der måler ca. 300 mm x 235 mm x 35 mm og vejer 1,9 kg.
Kan købes med fiks færdig eller med overførsel til MobilePay og forsendelse til pakkeshop for 55 kroner.
Kan afhentes i Hillerød.
Bog engelsk keramik, bog Wedgwood, bog bone China, bog jasperware, Wedgwood vase, Bog staffordshire, bog engelsk porcelæn, bog engelsk tallerken, Wedgwood vase, Wedgwood benporcelæn, Wedgwood bone CHINA, Wedgwood teservice, Wedgwood jasperware, Wedgwood skål,
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.1.2026 kl. 12:34 ・ Annonce-ID: 18157716



