Billedgalleri
Hans J Wegner lænestol i flet og træ CH25
Til salg
17.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dybde: 73 cm
Højde: 73 cm
Bredde: 71 cm
Mærke: Carl Hansen
Designer: Hans J Wegner
Kan besigtiges efter aftale da den er opmagasineret på anden adresse.
Årgang 2020. Passet på og fremstår i flot stand.
Bredde: 71 x Dybde: 73 x Højde: 73 cm.
Useriøse bud besvares ikke
Om stolen: Hans J. Wegners CH25 lænestol er en af de 4 første stoledesigns fra Wegner. Et rigtig mesterværk.
CH25 blev designet i 1950 af Hans J. Wegner. Den er ikonisk og designet med et tidløst og rustikt udseende, som Wegner gør det bedst.
Her får du en lænestol, hvor der under skabelsesprocessen var fokus på både udseende og komfort, og hvor begge gik op i en højere enhed. Den har en opbygning der synes enkel og men formen og flettet gør den markant og udtryksfuld. Loungestolen er en moderne klassiker, der vil tage sig godt ud i ethvert rum, den stilles i - det være sig en stue, en vinterstue eller et åbent køkken.
Den er en stol af den højeste kvalitet, hvad blandt andet kan ses på ryggen og sædet, der er lavet af håndflettet papirgarn. For at lave dette er der brug for over 400 meter papirgarn, og selv for en uddannet fletter tager det 8-10 timer at gøre helt færdigt. CH25 er den rigtige stol for en, der vil have en lænestol, som aldrig går af mode, og som aldrig skuffer ved sin behagelige og afslappende siddeoplevelse.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.1.2026 kl. 18:09 ・ Annonce-ID: 17872749