Publius Terentius - Publii Terentii Comoediae - 1642
Til salg3.353 kr.
Beskrivelse
Publius Terentius — Publii Terentii Comoediae — latin udgave udgivet i Paris af Typographia Regia i 1642, bindning i fuldt læder, 39 × 27 cm, 288 sider, med indlagte plader, i god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
BESKRIVELSE: Jeg præsenterer for auktion en ægte bibliografisk juvel fra det 17. århundrede, en af de mest værdsatte udgaver af Publio Terencio Africano (Terentius), en grundlæggende skikkelse i det klassiske latinske teater og en reference for europæisk kultur i mere end tusind år.
Dette værk blev trykt i Paris i 1642 af den prestigøse Typographia Regia, den franske kongelige trykkeri, ansvarlig for nogle af de mest omhyggelige og værdsatte udgivelser i det moderne Europa. Vi står over for en bog, der er udtænkt ikke kun som tekst, men som et kulturelt objekt af høj kvalitet, oprindeligt beregnet til institutionelle biblioteker, universiteter og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.