Billedgalleri
Esbjerg før 1925 af Tage Sørensen
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Esbjerg før 1925 i malerkunst og farver af Tage Sørensen er et smukt og grundigt værk om Esbjergs tidlige historie, belyst gennem malerikunst og farverige illustrationer.
Bogen giver et unikt indblik i, hvordan Esbjerg så ud og udviklede sig som by i perioden før 1925 — fra en lille fiskerlandsby til en af Danmarks vigtigste havnebyer — formidlet gennem samtidige malerier og kunstværker.
Tage Sørensen kombinerer kunsthistorie og lokalhistorie i et værk, der både appellerer til kunstinteresserede og til alle med rod i eller kærlighed til Esbjerg og Vestjylland.
Med sine 382 sider er det et omfangsrigt og rigt illustreret værk, der fungerer som både kunstbog og historisk dokument.
Et flot eksemplar i meget god stand.
Forfatter: Tage Sørensen
År: 1983
Sider: 382
Indbinding: Hardcover
ISBN: 9788798148005
Stand: Flot eksemplar
Selvfølgelig er alle mine bøger fra ikke rygerhjem og lugter derfor ikke.
Se også mine andre annoncer
Køb for over 300 kr i mine annoncer og få fragt til 0 kr
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.7.2026 kl. 15:48 ・ Annonce-ID: 17705386







