Billedgalleri
Poetiske Arnoldi billeder i glasramme 32x23
Til salg
150 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
To små smukke poetiske stilleben-billeder af Per Arnoldi lavet i forbindelse med Verdensudstillingen i Sevilla i 1992 til markedsføring af den danske pavillon.
Billederne er fra en kunstbog - sirligt skåret ud, sat på mørkeblå baggrund (Pantone 289) og sat i glasramme (A4) med mørkebrun træramme. De hvide mærker på rammerne er lysrefleksioner.
Ægget på pedistal er en fortolkning af H.C. Andersens eventyr om Den Grimme Ælling. Buketten er en fortolkning af de danske landeveje med en markbuket bundet af den anderkendte blomsterbinder og hoffleverandør Erik Bering.
Per Arnoldi (f. 1941) er en anerkendt dansk kunstner og grafisk designer, kendt for sit enkle og farvestærke formsprog. Hans værker er ofte abstrakte og geometriske og har været udstillet både i Danmark og internationalt. Arnoldi er især kendt for sine ikoniske plakater og grafiske arbejder, som i dag er eftertragtede samlerobjekter.
Læs om Arnoldi i denne skønne Zetland artikel:
https://www.zetland.dk/historie/segJNExL-aoV3ME1j-399f8
Billederne kan også komme med rammer i Arnoldis blå eller rød farve. Bare spørg ✨
150 pr styk eller begge for 200 ☺️
Billederne skal hentes på Amager eller sendes på købers regning.
Kærlige hilsner,
Josephine Soline
Se også mine andre annoncer. Flere Arnoldibilleder på vej.
Plakatkunst
Blomstermotiv
Stilleben
Dansk kunst
Louisiana
Aros
Smk
Ramme
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.1.2026 kl. 13:03 ・ Annonce-ID: 17568494