
Billedgalleri
(1/4)
Kikkert - Trieder verrekijker, ca. 1905–1914 - 1900-1910 - Tyskland - G. P. G...
Til salg1.416 kr.
Beskrivelse
G. P. Goerz Berlin Trieder kikkert, fremstillet omkring 1905–1914, i meget god fysisk stand og testet og fungerer, oprindelse Tyskland, mål ca. 9 cm højde, 12 cm bredde og 5,5 cm dybde. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
G. P. Goerz Berlin Trieder kikker, ca. 1905–1914
Meget smuk og gammel kikkert fra G. P. Goerz, udført som Trieder (også kendt som Trieder Binocle). Denne type blev produceret i begyndelsen af det 20. århundrede og er kendt for sin kompakte konstruktion og solide tyske finish.
Stat
God til meget god stand set i forhold til alder. Fungerer perfekt og har normale brugsspor, der passer til et objekt, der er over et århundrede gammelt. Optikken ser pæn ud for alderen. Der er nogle støvpartikler under glasset, men dette kan nemt rengøres på denne model. Leveres med det originale læderbånd og etui.
Særlige bemærkninger /
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17553646 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 10.1.2026 kl. 05:20 |
