Paul Renouard et artistes belges (portfolio collectif) - Paul Renouard et art...
Til salg10.430 kr.
Beskrivelse
Et luksuriøst portfolio med 50 originale litografier fra Liège Verdensudstilling 1905 af Paul Renouard og belgiske kunstnere, udgivet som illustreret, numreret og begrænset udgave (nr. 505) på Arches-papir, 92 sider på fransk og hollandsk, indbundet som portfolio. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
1905.
Lejligheden af en Verdensudstilling bliver Liège til et af de centrale punkter i den moderne verden. Monumental arkitektur, kosmopolitiske folkemængder, nationspavilloner, historiske parader, internationale kongresser, politiske, industrielle, arbejder- og kunstnerfigurer mødes der.
Denne luksusportefølje udgør det direkte og levende grafiske vidnesbyrd om denne store begivenhed, fanget spontant af Paul Renouard og flere vigtige illustratører fra Belle Époque.
Der tilbydes her en enestående samling af 50 originale litografier, udvalgt fra luksusporteføljen fra
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.