Billedgalleri
(1/4)
Imari tekande - ca. 1700 - Porcelæn - Japan - Midten af Edo-perioden
Til salg1.416 kr.
Beskrivelse
Imari tepot fra Japan, cirka 1700, mellem-Edo-periode stil, porcelæn, blå under glasur og rød og guld overglasur, højde 15 cm, bredde 13,5 cm, oprindelse Privécollectie, i god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Japansk Imari tekande eller vinkande fra Edo-perioden, cirka 1690-1710.
Krukken har en kugleformet krop med et porcelænshåndtag øverst. Den er dekoreret i underglasurblåt og overglasurrødt og guld. Dekorationen består af kirsebærblomstgrene på den ene side og pæoner på den anden.
Dimensioner
15 x 13,5 x 11 cm
Tilstand
Meget god! (se billeder)
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17497755 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.1.2026 kl. 06:06 |
