Charles Sorel / Emile Colombey - La Vraie Histoire comique de Francion. Nouve...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
La Vraie Histoire comique de Francion. Ny udgave med forord og noter af Emile Colombey, af Charles Sorel, 539 sider, på fransk, udgivet 1858 af Adolphe Delahays, Paris, indbinding signeret Victor Champs i demi-maroquin chokolade på vellin, rigtig god stand, frontispiece og ex-libris A.L. provenance. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bøn et sjældent eksemplar trykt på vellumpapir, helt uden skæring, og forsynet med en bindning signeret Victor Champs (1844-1912). Udført i halv-chokolade marokko, med ryg med enkle nerver prydet med titlen og datoen i gyldne initialer. Guldgildet top og bevarede forsider (uden ryg).
Ny udgave af Charles Sorel-romanen udgivet hos Delahays i 1858 og kommenteret af Emile Colombey, prydet med en smuk forside.
La Vraie Histoire comique de Francion er en roman, hvis første version blev skrevet af Charles Sorel i 1623; det udgør en af
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.