Billedgalleri
(1/4)
Pendulur - Træ, Messing - 1850-1900
Til salg1.341 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Smuk søjleur af Napoléon III-stil, slutningen af det 19. århundrede (omkring 1880-1900), i sortlakeret træ med messingdekorationer.
Uretkassen har to drejede søjler og en enkel, elegant fronton. Skiven med romerske cifre er rigt udsmykket, og den dekorative messingbalance viser en fint detaljeret pastoral scene – typisk for perioden.
Vi er stolte af vores partnerskaber med nogle af de mest anerkendte navne i branchen, herunder Rolex og Cypress. Disse partnerskaber styrker vores position og giver os mulighed for at tilbyde vores kunder det bedste inden for kvalitet og innovation.
Funktionel
Nøgle inkluderet
Solen viser timer og halve timer.
• Dimensioner : 67 x 40 x 20 cm
• Materialer: sortnet træ og messing
• Periode: slutningen af 1800-tallet (cirka 1880-1900)
• Bevægelse: mekanisk optræk, med
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17376356 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 4.1.2026 kl. 05:08 |