Billedgalleri
Holmegaard “Anglaise” vinglas med halvfacetteret kumme, ca. 1950
Til salg
Fragt fra 35 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Elegant og tidstypisk “Anglaise” vinglas fra Holmegaard Glasværk, fremstillet omkring 1950. Glasset er mundblæst og udført med en karakteristisk halvfacetteret kumme, som giver et raffineret spil i lyset og tilfører en diskret ornamentik til den ellers enkle form. Med en højde på 12,9 cm, en randdiameter på 7 cm og en foddiameter på 6,4 cm, har glasset en harmonisk og velproportioneret silhuet, typisk for Holmegaards produktion i midten af det 20. århundrede.
Serien “Anglaise” blev designet med inspiration fra klassiske franske glasformer, men tilpasset den danske funktionalisme og Holmegaards tekniske kunnen. Den halvfacetterede kumme er ikke blot dekorativ – den giver også et bedre greb og en visuel struktur, som fremhæver vinens farve og bevægelse. Glasset er mundblæst, hvilket ses i den let asymmetriske fod og de fine spor af håndværk, der vidner om individuel fremstilling.
Standen er generelt god, men med et mikroafslag på randen (se billede), som ikke påvirker funktionalitet eller helhedsindtryk. Det er et smukt og autentisk eksempel på Holmegaards glasdesign i efterkrigstiden – en periode hvor kvalitet, elegance og brugsværdi gik hånd i hånd.
(L013) G
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 4.1.2026 kl. 13:10 ・ Annonce-ID: 17348479

