Guillaume Corneille - Lot de 3 affiches : Le Roi s'amuse + Otello (Shakespear...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Hyldest til Guillaume Corneille i 2025 i hans hjemby Liège!
Originale plakater skabt af maleren i hans levetid med Tampon Atelier Corneille på bagsiden.
Pakke med 3 plakater Hyldestplakater til Verdi
Rigoletto (eller Le Roi s'amuse) er en italiensk opera i tre akter og fire billeder af Giuseppe Verdi, med et libretto af Francesco Maria Piave, baseret på Victor Hugos skuespil Le roi s'amuse, som havde premiere den 11. marts 1851 på Teatro La Fenice i Venedig.
+
Otello er en opera i fire akter af Giuseppe Verdi, med libretto af Arrigo Boito baseret på Othello eller den sorte af Venedig af William Shakespeare, og den blev opført på Teatro alla Scala i Milano den 5. februar 1887.
+
Un ballo in maschera er en opera i tre akter af Giuseppe Verdi baseret på et libretto af Antonio Somma, opført på Teatro Apollo i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.