Billedgalleri
(1/4)
Alessi - Michele De Lucchi - Termoflaske - Plissé - Termoplastisk harpiks - T...
Til salg969 kr.
Beskrivelse
Alessi Plissé termoisoleret kande til, designet af Michele De Lucchi i Italien, lavet af termoplastisk harpiks med indvendig dobbeltvægget termisk glasbeholder, 32 cm høj, 11 cm bred, 20 cm dyb, kapacitet 100 cl, rød, i utidig stand med original emballage. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne plissé termoisolerede kande er en iøjnefaldende genstand, der bringer både elegance og funktionalitet til ethvert bord. Designet af Michele De Lucchi, den er inspireret af den ikoniske plissé-form, der er kendt for sin muntre og festlige ånd. Opstået fra modebølgen i 1950'erne og 60'erne, hvor plisserede nederdele skabte fantastiske flydende effekter, forbliver plissé et moderne symbol på bevægelse og sofistikering.
De Lucchi mener, at genstande bør have formelle, æstetiske og symbolske betydninger, og være fremkaldende, selv når de ikke er i brug. Denne kande indfanger
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Alessi
Lokation
| Annonce-ID | 17216308 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 30.12.2025 kl. 05:12 |


