Billedgalleri
Lars von Trier: Dancer in The Dark DVD
Varebeskrivelse
Instruktør Lars von Trier.
Von Triers Palme vinder:
I det højtflyvende mesterværk Dancer in the Dark følger vi Selma, en ung tjekkoslovakisk enlig mor, der er emigreret til Washington, USA. Langsomt er hun ved at blive blind, og selv om denne kendsgerning har en hård, sørgmodig virkning på os som tilskuere, synes Selma at være upåvirket.
For at spare penge op til en operation, der skal forhindre sønnen, som har arvet hendes øjensygdom, i at lide samme skæbne som hende selv, arbejder hun som fabriksarbejder. Den sidste lidenskab, hun har tilbage i en verden, der er ved at syne væk fra hende, er musik og dans, så når virkeligheden synes for trist og grå og til tider decideret ond, flygter hun ind i en musical, der udspiller sig i hendes inderste hjerte.
Alle medvirkende gør det godt, men især Jean-Marc Barr (The Big Blue) og David Morse (The Green Mile) spiller fantastisk. Björk sælger sin karakter, Selma, så overbevisende, at både Björk og Selma har fået en evig plads i mit hjerte.
Fra første øjeblik, Selma toner frem på lærredet, er man bevidst om, at man er steget om bord i den ultimative nedtur. Hele filmen er en overdrevent deprimeret tur ned i de dybeste afkroge af éns følelsesregister, men man nyder det til fulde, og jeg konstaterede - lykkeligt - at film stadig kan få mig til at knibe en tåre. Når sorgen bliver for ubærlig, finder man sig selv sidde og håbe på en sang, der igen kan hive én op, hvor himlen er idyllisk blå! Ser du den med store pupiller (!), vil du elske denne film!
Fint ekstramatriale bl. a
kommentarspor med Trier.
Zentropa 2000 - DVD
Danske undertekster
Som ny!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.2.2025 kl. 00:41 ・ Annonce-ID: 1715178