Billedgalleri
To hvalpe søger deres nye hjem
Til salg
7.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 8 uger
To skønne hvalpe søger nyt hjem når de inden længe fylder 8 uger. Deres far er en Kai Ken og deres mor er en Shiba Inu.
Lidt om racerne:
Både Kai Ken og Shiba Inu er begge to mellem størrelse spidshunderacer, de er meget intelligente af natur og især Kai Ken har rigtig kraftige instinkter og er stærkt drive når det kommer til jagt. De er blevet brugt til jagt i bjergene og skovene i Japan gennem mange år i det område racerne stammer fra i Japan. Begge racer er meget loyale til deres familie men er også kendt for især at knytte et tæt bånd til en eller to personer i husstanden, dette går generelt igen for de fleste japanske Nihon Ken hunderacer. Det er også begge to racer der typisk kan være ret reserveret når de møder gæster i hjemmet første gang. De har et utroligt sind som jeg finder virkelig smukt når man har opbygget et bånd med dem.
Lidt om jer:
Jeg vægter det rigtig højt at hvalpene kommer hjem til de rigtige hjem. Jeg håber at i vil læse lidt op på begge racer men meget gerne lidt generelt på de japanske Nihon Ken racer, så man ved hvad man går ind til fra start af, da det er lidt specielle racer. Jeg deler med glæde gerne nogle nyttige links! Jeg vil også meget gerne høre lidt kort om hvordan hvalpene vil komme til at bo hos jer og lidt om hvem i er. Jeg håber naturligvis også at i vil komme og møde både forældre og hvalpe inden i beslutter jer endeligt.
Lidt om hvalpene:
Akira og Kirei er to meget glade tæver men der er en verden til forskel på dem. De er født natten mellem 12 og 13 november. Akira har en anelse højere energiniveau end Kirei, eksempelvis når Akira bliver løftet op så fortsætter legen hvorimod Kirei hun allerede nu forstår hvad begrebet sofahund betyder. Hun elsker at ligge hos en og slappe af når hun kommer op i sofaen, der skal Akira lige krudte lidt mere af inden hun vil det. Hvalpene er vokset op i primært stuen, senere med adgang til resten af huset med lov til at komme op i sofaen ligesom deres forældre. De er klar til at flytte hjemmefra d 7-8 januar når de fylder 8 uger.
Prisen er 7.000kr pr hvalp, hvoraf 2000kr forudbetales ved reservation. Man vil naturligvis få noget foder med samt et tæppe der dufter af mor og søster.
Skriv endelig ved interesse eller hvis der er spørgsmål 🥰
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 27.12.2025 kl. 13:55 ・ Annonce-ID: 17144154