Japansk Ajiro bambus blomsterkurv med håndtag - Bambus - Japan - 1900-2000
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Japansk Ajiro bambusblomsterkurv med håndtag, fremstillet i Japan og dateret til 1900–2000, i god stand, 47,5 cm høj med en bund på 31,5 × 28 cm, præsenterer diagonalt Ajiro-vævet. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er en elegant japansk bambus blomsterkurv med udsøgt ajiro (væveteknik).
Kurven udstiller traditionelt japansk kurvehåndværk med sit karakteristiske diagonale vævemønster, hvilket skaber en raffineret geometrisk tekstur, der er både visuelt slående og strukturelt solid.
Kurven har et yndefuldt buet håndtag og en velproportioneret krop, der eksemplificerer håndværkerens færdigheder i bambushåndværk.
Ajiro-vævningsteknikken, kendetegnet ved sit diagonale gittermønster, er et kendetegn ved japansk bambushåndværk, der kræver betydelig ekspertise for at udføre korrekt.
Den naturlige aldring af bambus har skabt en varm, blød
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.