Billedgalleri
Birthe Kjær: Det bedste af det bedste CD
Varebeskrivelse
Birthe Kjær begyndte at optræde som stor pige og kom i 1960 med i en aarhusiansk gruppe med navnet 'Sunshine Trioen', der spillede flere steder i landet og også opnåede at få et par optrædender på tv. Gruppen gik i opløsning, og Birthe Kjær begyndte som elev i en sparekasse. Hun fortsatte imidlertid med at synge, og i 1968 opdagede Johnny Reimar hende på en danserestaurant og tilbød hende en pladekontrakt.
Hendes første single var "Arrivederci Franz", der gav hende et øjeblikkeligt gennembrud, idet sangen gik direkte ind på førstepladsen på Dansktoppen. Sangen blev den første i en række succeser på Dansktoppen, bl.a. "Sommer og sol", "Tennessee Waltz", "Pas på den knaldrøde gummibåd".
Birthe Kjær har netop fejret 50 års jubilæum, og er en af Dansktoppens mest populære kunstnere, hvis ikke den populæreste.
Her får du serien "Det bedste af det bedste" med 20 sange fra EMIs arkiver.
EMI/Harlekin/CMC 1998 - CD
Som ny!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.2.2025 kl. 22:11 ・ Annonce-ID: 1677968