
Billedgalleri
Svend - Mikael Børsting & Andreas Karker
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
2. udgave 2007
Hardback - 376 sider
Lindhardt & Ringhof
978-87-595-2798-6
Svend Auken, 1943-2009, gennemlevede, i sit liv, den mest dramatiske politiske karriere i nyere tid. Han var en af de bedst begavede politikere i sin generation, og som formand for socialdemokratiet skaffede han partiet et af dets største sejre ved valget i 1990. Alligevel blev han væltet som formand ved et historisk kongemord, hvor hans nærmeste personlige venner førte kniven.
Svend er den første biografi om manden, der har været midtpunkt i en lang række voldsomme magtkampe, konspirationer og fløjkrige i socialdemokratiet. Biografien er blevet til med medvirken af hovedpersonen selv, familie, venner og fjender, medspillere og modspillere, og den går tæt på de personlige op- og nedture i Svend Aukens turbulente liv, som begyndte med en privilegeret opvækst i et intellektuelt lægehjem.
Siden fulgte tiden som ung, opadstigende stjerne i Århus, ægteskabet med den markante kulturjournalist og forfatter Bettina Heltberg, perioden som arbejdsminister under Anker Jørgensen og magtkampene med Ritt Bjerregaard, Mogens Lykketoft og Poul Nyrup Rasmussen, opgøret om magten og otte år som markant miljøminister.
Biografien giver et solidt indblik i, hvad der drev manden, og den forsøger at forklare de træk i hans personlighed, som gør, at han tænkte hurtigere end de fleste, men at han alligevel til tider begik afgørende fejl på målstregen.
Bogen er i fin stand
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 1.12.2025 kl. 09:41 ・ Annonce-ID: 16453844



