
Billedgalleri
[NY] Where Do We Go Now? (Libanon) DVD
Til salg
60 kr.
Varebeskrivelse
Instruktør Nadine Labaki.
NY I FOLIE.
Også libaneserne kan lave film, og denne fungerer faktisk glimrende, både som politisk og religiøs drama, som satire og som film med indlagte musical-indslag.
Hvor skal vi hen nu? er en libanesisk film fra 2011. Filmen havde premiere under Cannes Film Festival i 2011 som en del af Un Certain Regard. Den blev udvalgt til at repræsentere Libanon ved den 84. Oscar-uddeling, men kom ikke på den endelige shortliste.
Filmen vandt People's Choice Award ved Toronto International Film Festival i 2011. Den var den mest indtjenende libanesiske film og den mest indtjenende arabiske film, og indtjente 21 millioner dollars på verdensplan.
Den fortæller historien om en afsidesliggende, isoleret, libanesisk landsby beboet af både muslimer og kristne. Landsbyen er omgivet af landminer og kun tilgængelig via en lille bro. Mens borgerkrig hærger landet, forsøger kvinderne i landsbyen, på forskellige måder og med varierende succes, at holde deres mænd i mørket ved at sabotere landsbyens radio og derefter ødelægge landsbyens tv.
Historien begynder med en dreng ved navn Roukoz, hvis job – sammen med sin fætter, Nassim – er at vove sig uden for landsbyen og bringe tiltrængte varer tilbage, såsom sæbe, køkkenredskaber, aviser og pærer. Roukoz bor hos Nassims familie, og det bliver gjort klart, at Nassim har mistet sin far. Roukoz forsøger at reparere kirkens højttalere og falder ned af sin stige, hvorved han styrter ind i korset og knækker det midt over. Andre karakterer inkluderer landsbyens borgmester og hans kone Yvonne (kristne), caféejeren Amal (spillet af Nadine Labaki), Rabih (landsbyens maler og Amals kærlighedsinteresse) og hans søster, Issam (Nassims bror) og hans kone Aida, samt landsbyens præst og landsbyens imam.
Næste dag er menigheden samlet i kirken for at fejre søndagsmessen. Præsten prædiker om behovet for at reparere kirken og giver vinden skylden for det knækkede kors og beder kirkegængerne om at bevare roen og at deres medmuslimer ikke har noget med det at gøre. Noget tid senere opdager imamen, at nogle geder har fundet vej ind i moskeen, og opfordrer muslimerne til ikke at give de kristne skylden for, hvad der var sket. Da folk begynder at samles, giver en muslimsk mand dog de kristne skylden for, hvad der er sket, og et lille slagsmål opstår.
Landsbyen bliver langsomt trukket ind i større vold, men kvinderne kommer godt ud af det med hinanden og konspirerer for at forhindre deres mænd i at slås, og de hyrer endda ukrainske dansere til at underholde deres mænd. Men da Nassim bliver dræbt i et skænderi mellem kristne og muslimer, mens han er på et ærinde i en nærliggende by, står kvinderne over for en reel viljeprøve. I et forsøg på at kontrollere situationen bedøver de mændene ved at blande hash i sødt bagværk og fjerner deres våben fra landsbyen. Da mændene vågner, finder de alle de kristne kvinder klædt i muslimsk tøj, og omvendt, hvilket i bund og grund udfordrer deres ægtemænd og sønner til at slå dem først, hvis de ønsker sekterisk vold. Nassims begravelse forløber derefter fredeligt, og filmen slutter med, at mændene søger vejledning hos kvinderne.
Pathé 2011 - DVD
Danske undertekster.
Ny! Uåbnet.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.11.2025 kl. 04:11 ・ Annonce-ID: 16273027





