
Billedgalleri
Klimaændringerne Menneskehedens hidtil største udfordring Lærebog
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Andre studiebøger
Klima Samfundsfag lærebog med fokus på menneskehedens hidtil største udfordring, klimaændringerne. Bogen indeholder information og analyser relateret til samfundsfag og miljø.
Forlag Danmarks Miljøundersøgelser¤Hovedland
Udgave 1
ISBN 9788770701259
Sprog Dansk
Sider 152
Udgivelsesdato 22-09-2008
Format Hæftet
EAN nr. 9788770701259
Varegruppe Naturen div.
Højde/Dybde (mm) 15
Bredde (mm) 173
Længde (mm) 230
Vægt (g) 436
De menneskeskabte klimaændringer er for alvor kommet på den politiske dagsorden. De er en realitet, hvad enten vi vil dem eller ej, og konsekvenserne kan blive uoverskuelige, hvis vi ikke skrider til handling.
Vi kender alle til problemerne, og vi bliver jævnligt konfronteret med dem gennem medierne. Temperaturen stiger, indlandsisen smelter og verdens fattige sulter. Også i Danmark begynder vi at mærke konsekvenserne af klimaændringerne i form af hyppigere skybrud, orkaner og stormfloder.
Overalt i verden er mennesker derfor i gang med projekter og politiske initiativer for at afværge de værste konsekvenser. Samtidig er der gang i diskussionerne om, hvordan vi afbøder de ulykker, som vil komme under alle omstændigheder.
Klimaændringerne - Menneskehedens hidtil største udfordring tager udgangspunkt i FN´s klimapanels seneste rapport, der fastslår, at de menneskeskabte klimaændringer er en realitet. Den er skrevet, så den både kan bruges i den samfundsfaglige undervisning og i naturfag, idet de mest tekniske emner er trukket ud i bokse.
Bogen består af 12 korte kapitler, der i et let tilgængeligt sprog beskriver de mange forskellige aspekter af klimaproblematikken, lige fra hvordan klimaet vil udvikle sig de kommende år til samfundskonsekvenserne i Danmark og i resten af verden samt politiske udmeldinger om, hvad der skal gøres. Bogen indeholder hertil en række journalistiske artikler og debatindlæg, som illustrerer nogle af problemstillingerne.
Forfatterne til bogen er nogle af landets bedste specialister på de forskellige felter, herunder tre medlemmer af FN´s klimapanel, samt samfundsdebattører og EU's Klimakommisær Connie Hedegaard.
MiljøBiblioteket er en serie af bøger om natur- og miljøforhold i Danmark. Bøgerne giver en samlet og let tilgængelig fremstilling af forskellige aktuelle emner. Læs bøgerne for at blive klogere på natur og miljø eller for bedre at tage stilling i debatten. Bøgerne er også velegnede i undervisningen, fx i gymnasiet.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.11.2025 kl. 18:02 ・ Annonce-ID: 16126270



