Billedgalleri
Kåre Lauring Rejsen til Madagascar.
Til salg
Fragt fra 14,99 kr. + Tryg betaling 12 kr. Fragten er en tilbudspris og kostede oprindeligt 29,99 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
I juni 1737 sejlede Vestindisk-guineisk Kompagnis skib Grevinden af Laurvigen fra København. Målet var Madagascar – og skibets opgave var at købe slaver til de danske sukkerplantager på St. Croix.
Rejsen til Madagascar er historien om to mænd, Charles Barrington og Jacob Nicolai Holst. Og om de øvrige officerer og søfolk, der var med om bord. Sidst men ikke mindst er bogen et forsøg på at trænge tilbage til 1700-tallets nådesløse samfund og lade læseren møde nogle søfolk fra den tid og deres vilkår. Dokumentarskildringen er skrevet på basis af materiale, der i dag befinder sig i Rigsarkivet
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.11.2025 kl. 20:57 ・ Annonce-ID: 15940204

